Blefaroplastika – Operace očních víček

Partie očí je nedílnou součástí obličeje vedle nosu, úst, tváří a čela. Zde také nastávají první viditelné projevy stárnutí. Je to proto, že tato oblast je funkčně velmi exponovaná, a proto požadavky na její úpravu přicházejí obvykle jako první na řadu. Operace očních víček se provádí buď na horních či dolních nebo současně na obou v tzávislosti na místním nálezu. Pokud je řešena problematika stárnutí celého obličeje, měla by předcházet operace obličeje a krku.

Lidské oko je uloženo v oční dutině na tukových polštářích, jež jsou ohraničeny jemným pouzdrem. Toto pouzdro časem ztrácí svojí pevnost a docází k výhřezu tuku vpřed, což je patrné na víčkách jako váčky. Zároveň klesá i elasticita kůže a vznikají velké kožní nadbytky. Jizvy po operaci jsou výsledkem individuálního hojení, které neumíme nijak ovlivnit neboť se jedná o genetickou vlohu. Po operaci může být jizva růžová až červená, někdy tuhá. Postupně však dochází k jejímu zrání a stává se jemnou, bledou a prakticky neviditelnou. Tento proces trvá asi půl roku.

Pokyny před operací
  1. Pacientka nesmí minimálně 1 měsíc před operací užívat léky obsahující kyselinu salicylovou (acylpyrin, anopyrin, alnagon, aspro, acylkoffin, apod.). Tyto preparáty způsobují zvýšenou krvácivost a takový pacient nemůže být operován. Dále nejsou vhodné všechny preparáty enzymového charakteru (wobentym, phlogenzym, apod.). I tyto preparáty výrazně negativně krevní srážlivost ovlivňují.
  2. Je třeba počítat minimálně s 5 dny volna kvůli hojení a regeneraci ran a organismu.
  3. Pacient nesmí v den operace trpět žádným jiným onemocněním.
Vlastní operace

Trvá cca 30-40 minut. Provádí se v místním umrtvení. Před výkonem chirurg vyměří a nakreslí hranice řezů. Při operaci se odstraňuje nejen přebytečná kůže očních víček, ale též tukové prolapsy. Po operaci je pacient propuštěn s doprovodem do domácího ošetřování.

Pooperační období
  1. Pacient je po operaci propuštěn domů s doprovodem.
  2. Je vhodné nosit několik dní po operaci sluneční brýle.
  3. Po operaci je důležité chlazení. Je vhodné si doma do chladničky připravit odvar z řepíku lékařského, borovou vodu, fyziologický roztok či převařenou vodu.
Komplikace a rizika operace

V prvních dnech po operaci je třeba dodržovat klidový režim. Je možno vstávat pouze na toaletu a k jídlu. Tyto úkony neprodlužovat nad 10 min. Dále je nutné přikládat studené obklady pro urychlení ústupu otoku a modřin. Otoky a modřiny v pooperačním období jsou normální a bývají přítomny. Tyto jevy se objevují jako běžná reakce na operaci i při maximální péči a opatrnosti operatéra při zásadách fyziologického operování.

Pooperační péči, zejména pak klidový režim, leh na zádech a chlazení, je třeba striktně dodržet, neboť na těchto zdánlivěbanálních požadavcích závisí výsledný efekt operace. Tato péče a dodržení předepsaného režimu je pouze v rukou samotného pacienta. Při nenodržení lékařského doporučení (viz výše) po operaci (zejména dolních víček), může dojít k tak silnému otoku, že dojde i k odtažení víček od očních bulbů a vznikne ektropium. Pokud ani poté klient nedodrží doporučení lékaře, ektropium má tendenci a schopnost se velmi rychle fixovat v dané poloze zjizvením.

Stehy odstraňujeme nejčastěji 7. den po operaci. Po 14 dnech od operace mohou ženy začít používat kosmetiku, líčit se. Fyzická zátěž se doporučuje až po třech týdnech od operace. U malého procenta pacientů se jizva na horních víčkách v ojedinělých případech může začít stahovat a vytvářet při vnitřním koutku kožní řasu. Tento jev se upravuje tlakovými a tahovými masážemi dle doporučení lékaře spolu s kompletní péči o jizvy v celém rozsahu.

Rozsah předoperačního vyšetření k výkonu v celkové anestezii

Je důležité si uvědomit, že i v případě estetického operačního zákroku je třeba k takové operaci přistupovat více než odpovědně. Proto v případě plánovaného operačního výkonu v celkové anestezii je potřeba doložit:

N

Přesný rozpis užívané medikace

Je pro nás velmi důležité znát všechny léky, které užíváte.

N

Výsledky předoperačních vyšetření

Přineste s sebou kompletní výsledky všech předoperačních vyšetření. Vyšetření nesmí být v den provedení výkonu starší 14-ti dnů.

N

Doplňující vyšetření

V případě potřeby Vás požádáme o doplňující specializovaná vyšetření

Rezervační formulář

+420 774 081 681

plastika@plastika-richtr.cz

Operace v lokální anestezii

Chirurgie Rokycany
Jiráskova 398
337 01 Rokycany

Operace v celkové anestezii

Nemocnice Hořovice
K Nemocnici 1106/14
268 01 Hořovice

TooltipText
Napište nám