Otoplastika – Plastická operace ušních boltců

Odstávající uši boltce jsou poměrně často vrozenou vadou, která je zejména velmi nepříjemná v dětství, kdy vrstevníci dokáží postiženému jedinci strpčit život. Ale ani v dospělosti nepřidá na sebevědomí. Tato vada může být jednostranná, nebo je kombinovaná s různým tvarem a velikostí boltců.

Pokyny před operací
  1. Pacientka nesmí minimálně 1 měsíc před operací užívat léky obsahující kyselinu salicylovou (acylpyrin, anopyrin, alnagon, aspro, acylkoffin, apod.). Tyto preparáty způsobují zvýšenou krvácivost a takový pacient nemůže být operován. Dále nejsou vhodné všechny preparáty enzymového charakteru (wobentym, phlogenzym, apod.). I tyto preparáty výrazně negativně krevní srážlivost ovlivňují.
  2. Je třeba počítat minimálně s 5 dny volna kvůli hojení a regeneraci ran a organismu.
  3. Pacient nesmí v den operace trpět žádným jiným onemocněním.
Vlastní operace

Provádí se v místním znecitlivěním. Operuje se na zadní straně boltce tak, aby jizvy byly co nejméně nápadné. Poté se modeluje chrupavka ušního boltce do požadovaného tvaru. Operace trvá asi 1 hod. Po operaci je přiložen kompresivní obraz.

Pooperační období

Prvé dva dny po operaci boltce pobolívají, bolesti postupně ustávají a úspěšně se zmírní běžnými analgetiky. Obvaz na boltcích zůstává po dobu 10 až 14 dnů. Po sejmutí je třeba dbát opatrnosti – chránit bolce před poraněním, neúčastnit se kolektivních sportů po dobu jednoho měsíce a na noc chránit boltce elastickou páskou či obvazem. Za jeden měsíc je již rána dostatečně pevně srostlá.

Komplikace a rizika operace

Jako u všech jiných operací je to krvácení a infekce. I to se snažíme omezit na minimum vyloučením všech okolností, které těmto komplikacím napomáhají. Kvalita jizev je závislá na individuálním hojení.

Rozsah předoperačního vyšetření k výkonu v celkové anestezii

Je důležité si uvědomit, že i v případě estetického operačního zákroku je třeba k takové operaci přistupovat více než odpovědně. Proto v případě plánovaného operačního výkonu v celkové anestezii je potřeba doložit:

N

Přesný rozpis užívané medikace

Je pro nás velmi důležité znát všechny léky, které užíváte.

N

Výsledky předoperačních vyšetření

Přineste s sebou kompletní výsledky všech předoperačních vyšetření. Vyšetření nesmí být v den provedení výkonu starší 14-ti dnů.

N

Doplňující vyšetření

V případě potřeby Vás požádáme o doplňující specializovaná vyšetření

Rezervační formulář

+420 774 081 681

plastika@plastika-richtr.cz

Operace v lokální anestezii

Chirurgie Rokycany
Jiráskova 398
337 01 Rokycany

Operace v celkové anestezii

Nemocnice Hořovice
K Nemocnici 1106/14
268 01 Hořovice

TooltipText
Napište nám